Dzień drugi z gruzem i kulą działową w tle…

Oto za nami drugi dzień prac.

Rozpoczęliśmy od powtórzenia zasad niwelacji i założenia wykopów. W tej chwili prowadzimy dwa wykopy oznaczone jako W-9/12 oraz W-11/12 (docelowo w przyszłym tygodniu otworzymy jeszcze jeden). Wszystkie nasze tegoroczne wykopy położone są po południowej stronie prezbiterium kościoła jakubowego. Zamierzamy doprowadzić w nich do rozpoznania m.in. fundamentowania południowej ściany prezbiterium, dalszego rozpoznania sposobu połączenia klasztoru z kościołem oraz odkrywania kolejnych kwater cmentarza dawnej parafii nowomiejskiej. To nasze główne założenia badawcze, ale jeśli po drodze „wpadną” nam jakieś inne ciekawe odkrycia, to wcale się nie obrazimy… 🙂 A oto 7/8 naszej ekipy w całej swej radosnej krasie:

Archeologia jakubowa – sezon 2012 – dzień drugi: my z IA UMK 🙂

Wykopaliska archeologiczno-architektoniczne to często – zwłaszcza w pierwszych dniach prac – walka z gruzem. Przekonała się dziś o tym boleśnie ekipa W-11/12. Trzeba jednak przyznać, że wytrwałość eksploratorów się opłaciła i wykop powoli zdaje się nagradzać ich pewnym ciekawym odkryciem… ale o tym na razie cicho-sza 🙂 Co się zaś tyczy wykopu W-9/12, to uraczył on nas dziś „wisienką na wykopaliskowym torcie”. Wisienka to nad wyraz duża i ciężka, bowiem jest nią… kamienna kula działowa, prawdopodobnie późnoredniowieczna. Poniżej kilka obrazków z dnia dzisiejszego:

Archeologia jakubowa – sezon 2012 – dzień drugi: niwelacja, poznawanie zasad dokumentacji, odkrywanie kształtek ceglanych, przeglądanie hałdy

Archeologia jakubowa – sezon 2012 – dzień drugi: Ewa i Kuba oraz Tomek z kulą działową

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s