PRZECZNO

Czy słyszeliście kiedyś o miejscowości Przeczno? To niewielka wioska położona 18 km na północ od Torunia przy historycznym trakcie do Chełmna. Malowniczo rozpostarta na pagórkach jest miejscem niezwykłej wręcz ciszy i spokoju. Pośród głównie XX-wiecznej (niestety, także postpeerelowskiej architektury) przykuwa uwagę przepiękny kamienny, a miejscami kamienno-ceglany przeczneński kościółek. To zbudowany na przełomie XIII i XIV stulecia kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Nieopodal świątyni znajdują się relikty późnośredniowiecznego grodu, a jeszcze dalej znana w okolicy kapliczka św. Rozalii, patronki w czasach zarazy. Wedle legendy w I połowie XVIII stulecia w trakcie epidemii cholery Święta uratowała ostatniego mieszkańca Przeczna i zapewniła opiekę całej miejscowości… W tym urokliwym miejscu, przy i w przeczneńskim kościółku, właśnie dziś nasza jakubowa Pani Profesor – dr hab. Krystyna Sulkowska-Tuszyńska, prof. UMK rozpoczęła pierwsze na tym stanowisku prace archeologiczne. Ponieważ jednak  nawet najzdolniejszy profesor niewiele zdziała bez dobrych pracowników – towarzyszą Jej jedni z najdzielniejszych wychowanków ekspedycji jakubowych… A wszystko to jest możliwe dzięki miłośnikowi archeologii i Przeczna, Proboszczowi parafii przeczneńskiej – ks. Wacławowi Dokurno.

Archeologia jakubowa w Przecznie: kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie i my

Zatem, mimo iż nasz blog poświęcony jest zasadniczo badaniom przy kościele św. Jakuba Apostoła w Toruniu, zważywszy iż przeczneńskie prace wykonuje ekipa z tychże badań i o tych wykopaliskach będziemy tu pisać. A oto podstawowy skład naszej ekspedycji z Przeczna: mgr Kasia Błoch, Ania Bassara, Magda Czadrowska, Ewa Wielocha, Błażej Lechowicz, Bartek „Rzepak” Rzepkowski, Tomek „Sarna” Sarnowski oraz mgr Asia Struwe i mgr Ania Cicha. I oczywiście – Krystyna Sulkowska-Tuszyńska.

Archeologia jakubowa w Przecznie: nasza ekipa 🙂

Cóż więc porabialiśmy w pierwszym dniu badań? Ano, rozpoczęliśmy mszą m.in. w intencji dobrego przebiegu naszych wykopalisk, potem zapoznaliśmy się ze stanowiskiem, celami, metodyką i organizacją naszych prac. Następnie założyliśmy pierwszy z naszych przeczneńskich wykopów – wykop W-1/12 zlokalizowany na zewnątrz kościoła, przy południowej ścianie wieży znajdującej się w zachodniej części budowli. Jak zauważyła Ewa – mogliśmy poczuć się dziś trochę jak egiptolodzy na badaniach na Saharze: był okrutny upał i słońce, był suchy piach niesiony porywistym wiatrem 🙂 Ale humory nam dopisywały, szczególnie iż na plebani czekały na nas poodpustowe smakołyki…

Archeologia jakubowa w Przecznie: wesołe, piaszczysto-słoneczne początki wykopu W-1/12

1 komentarz do “PRZECZNO

  1. Pingback: Na grodzisku i przy kapliczce « Archeologia jakubowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s