Dziś w Toruniu można było poczuć już zimę. Wprawdzie zabrakło elementu bodaj najważniejszego – śniegu, lecz poza tym wszytko się zgadzało: szara, grubo zaciągnięta powłoka chmur, przenikliwie mroźne powietrze i nieodzowny chłodną porą na starówkach zapach dymu z kamienicznych kominów… Aura ta jednak nie zraziła grupy studentów IA UMK, którzy w ramach ćwiczeń z przedmiotu Zarys Historii Kultury Materialnej odbyli z mgr Alicją Lubowicką i mgr Anią Cichą wycieczkę dydaktyczną po grodzie Kopernika. Piszemy o tym dlatego, że jednym z najważniejszych punktów wycieczki był kościół św. Jakuba Apostoła, a ponadto znaczną część grupy stanowili nasi jakubowi wychowankowie.

Archeologia jakubowa: Uczestnicy wycieczki dydaktycznej po południowej stronie kościoła św. Jakuba, gdzie jeszcze latem kłębiły się nasze wykopy, hałdy, łopaty, rysunki…
Wprawdzie przez owo okrutne zimno i gadulstwo pani prowadzącej nie udało się zrealizować całego programu wycieczki – wierzymy jednak, że mimo wszystko wyjście to było interesujące dla młodych adeptów archeologii. Jak się okazuje, nawet i najlepszego studenta czy wieloletniego rezydenta nasze piękne miasto ciągle może zaskoczyć i zachwycić. Wystarczy tylko się po nim przechadzać, a najlepiej z wysoko uniesioną głową, wypatrując pinakli, supraport czy aniołów malowanych w obokniach…

Archeologia jakubowa: jakubowe Kasia Macuda, Magda Kozicka i Ola Gutowska we wnętrzu… pieca typu hypokaustum (w kamienicy przy ul Łaziennej) oraz kościół św. Jakuba od strony północnej z piękniejącymi: dachem i sterczynami
p.s. Studentom-wycieczkowiczom przypominamy o zadaniu domowym: Biedronka i sąd… 🙂