Misa jakubowa…

Dzisiejszy wpis jest nieco spóźniony – bo poświęcony wydarzeniom sprzed około 3 tygodni – za co przepraszamy.

Wspominaliśmy już na łamach Archeologii jakubowej o średniowiecznej kamiennej misie chrzcielnej, jaką odkryliśmy na stanowisku przy kościele św. Jakuba w Toruniu  w trakcie badań wykopaliskowych w sezonie 2008. Mamy wszelkie powody by sądzić, że misa ta – niestety zachowana jedynie w około połowie – pochodzi z pierwotnego, gotyckiego wyposażenia badanej przez nas fary Nowego Miasta Torunia. Zabytek, datowany na około przełom XIII/XIV wieku, miał formę ośmioboku zdobionego pięknym motywem lwów kroczących między arkadami.

Misa wstępnie oczyszczona przez nas po badaniach została wyeksponowana w naszym Instytucie Archeologii UMK. Długo jednak nie mogła doczekać się właściwej konserwacji. Dopóki nie wpadła w oko dr. Markowi Kołyszce 🙂 Przez kilka ostatnich miesięcy Pan Doktor ze swoimi studentami i innymi specjalistami pochylał się z troską nad naszym znaleziskiem, które doczekało się nie tylko badań kamienia i polichromii, ale przede wszystkim doskonałego wyczyszczenia, które uwypukliło wspaniały ornament. Niedawno misa wróciła na swoje dawne miejsce, gdzie mogą podziwiać ją wszyscy pracownicy, studenci i goście IA UMK. Dla ścisłości – Sala im. Romana Jakimowicza (sala wykładowa nr 1 na parterze), katedra wykładowcy 🙂 Zapraszamy do podziwiania, a panu dr. Markowi Kołyszko – DZIĘKUJEMY!

O misie powstały już dwie prace licencjackie – informacje o nich zamieszczone są w naszym dziale z bibliografią jakubową, a w przyszłym roku w czasopiśmie Slavia Antiqua ukaże się obszerny artykuł prof. Sulkowskiej-Tuszyńskiej poświęcony temu zabytkowi.

Archeologia jakubowa - misa jakubowa po konserwacji podziwiana przez mgr Piotra Błędowskiego, dr Marka Kołyszkę (autora konserwacji), prof. Krystynę Sulkowską-Tuszyńską i  prof. Jadwigę Chudziakową.

Archeologia jakubowa – misa jakubowa po konserwacji podziwiana przez mgr Piotra Błędowskiego, dr Marka Kołyszkę (autora konserwacji), prof. Krystynę Sulkowską-Tuszyńską i prof. Jadwigę Chudziakową.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s