Z dumą informujemy, iż (po raz kolejny!) w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Miłośników Torunia na najlepsze prace naukowe o tematyce toruńskiej nagrodzone zostały aż trzy prace poświęcone naszym wykopaliskom przy kościele św. Jakuba Apostoła!
Wyróżnienia otrzymały:
Anna Bassara za pracę licencjacką „Pochówki przy kościele św. Jakuba w Toruniu (wykop 5/10)”
Joanna Ciesielska za pracę licencjacką „Pochówki na cmentarzu przy kościele św. Jakuba w Toruniu (wykop 6/11)”
Mariola Gajewska za pracę licencjacką „Program ikonograficzny misy chrzcielnej z kościoła św. Jakuba w Toruniu. Próba rekonstrukcji”
Wszystkie prace powstały w Instytucie Archeologii UMK pod kierunkiem dr hab. Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej, prof. UMK.
G R A T U L A C J E ! ! !
Przy okazji gratulujemy także nagrodzonym pani Monice Wierzbickiej, która pod kierunkiem prof. Sławomira Jóźwiaka stworzyła pracę dotyczącą historii jakubowej świątyni w okresie średniowiecza oraz pani Katarzynie Ganasinskiej, która pracę z fizyki o ratuszowym zegarze stworzyła pod kierunkiem naszego zaprzyjaźnionego (i również w jakubowych wykopach „nurkującego”) dr Krzysztofa Przegiętki.
Więcej o uroczystości – http://www.torun.pl/pl/magistrzy-o-toruniu
bardzo, bardzo dziękuję za gratulacje 🙂
To my dziękujemy, Pani Moniko. Oby jak najwięcej dobrych prac o św. Jakubie! 🙂
My również dziękujemy za gratulacje. – zaprzyjaźnieni fizycy
A tak przy okazji: również na stanowiskach archeologicznych niekiedy znajdowane są zegary słoneczne – zwykle małe (tzw. podróżne): cmentarz na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu (2011r.), zamek w Ogrodzieńcu (2008r.), Lubawa (2001r.), Lublin (1988r.). Ale zdarzają się też większe zegary, tzw. drapane (wyryte w kamieniu lub cegle) – najstarsze w Polsce na murze kościoła w Stróżyskach, datowane są na II poł. XIV wieku. Zainteresowanym służę literaturą na ten temat. Pozdrawiam i życzę kolejnego udanego sezonu wykopalisk. K.P.
Panie Doktorze. Dziękujemy za te wszystkie informacje i życzenia! Cóż, nie pozostaje nam nic innego jak wykopać dla Pana jakiś zegar przy św. Jakubie 🙂
Mam jeszcze pytanie.. Czy jest jakakolwiek możliwośc dostępu do nieopublikowanych prac licencjackich i magisterskich dotyczących kościoła św. Jakuba?
Dla Pani Moniki i wszystkich zainteresowanych jakubowymi dziełami pisanymi.
Pełen wykaz prac poświęconych badaniom jakubowym – publikacji i opracowań niepublikowanych, tj. licznej grupy prac licencjackich i magisterskich – znajdziecie Państwo na blogu w dziale „Jakubowa bibliografia”.
Co się zaś tyczy ich dostępności. Część z nich (jeśli nie wszystkie) jest udostępniana w Archiwum UMK (DS 1, ul. Mickiewicza 2/4).
Niemal wszystkie są też w posiadaniu prof. Sulkowskiej-Tuszyńskiej (jako promotora), zatem można po prostu przyjechać do nas do Instytutu Archeologii (ul. Szosa Bydgoska 44/48) i zapoznać się ze zbiorami pani profesor (oczywiście, wcześniej prosimy o telefon do pani prof. – najlepiej w godzinach popołudniowych; telefon do IA jest w dziale „Kontakt”). Wreszcie, z częścią autorów prac jesteśmy w stałym kontakcie i jeśli zajdzie taka potrzeba – możemy spróbować kontaktować już bezpośrednio z nimi.
Zapraszamy do czytania 🙂
Dziekuje za informacje 🙂 Napewno skontaktuję się z Panią prof. Sulkowską-Tuszyńską, gdyż jestem ogromnie ciekawa wszystkich prac dotyczących kościoła św. Jakuba 😉 Pozdrawiam serdecznie