Dzisiejszego wpisu dokonujemy dość późno, a to dlatego że ekipa jakubowa po zakończeniu prac bawiła na otwarciu wystawy „Przedmioty pożądania. Handel, wymiana i grabież na ziemiach polskich u schyłku starożytności” przygotowanej przez dr Ewę Bokiniec z naszego Instytutu i toruńskiego Muzeum Okręgowego. Żywym eksponatem był na otwarciu nasz jakubowy wychowanek, a dziś dumny legionista Legio XXI Rapax – Bartłomiej „Rzepak” Rzepkowski. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam też widok kartonowego naszego Tomka… Kto ciekaw tego i przepięknych zabytków zgromadzonych na wystawie niechaj odwiedzi Piwnicę Gdańską w Ratuszu Staromiejskim. Serdecznie polecamy!

Archeologia jakubowa – sezon 2013 – dzień dwunasty: z uśmiechem 😀 Anita w kasku, Ola i egiptyzujący Błażej, Asia tuż przed wyjazdem na weekend z nowym siostrzeńcem (p.s. Pozdrowienia dla Maluszka!)
A cóż dziś na wykopie? Dużo słońca i jakiegoś takiego piątkowego spokoju, uśmiechu… 🙂 Bynajmniej jednak nie rozleniwienia! Udało nam się bowiem wyeksplorować kolejne warstwy i kolejne pochówki. Choć ich zagęszczenie w W-13/13 nadal jest duże wydaje nam się, że te najgorsze warstwy cmentarne, najbardziej wypełnione pochówkami, mamy już za sobą. W W-14/13 mają już najprawdopodobniej czysty poziom średniowieczny, a warstwy robią im się coraz jaśniejsze. Z kolei w W-12/13 załogę przystopowały trochę odkryte dziś pochówki, ale wszystko wskazuje na to, że osiągnęli już stopę (koniec fundamentu) ścian nowożytnego łącznika. Nie jednak architektura czy pochówki były dziś najważniejsze. A co?

Archeologia jakubowa – sezon 2013 – dzień dwunasty: Kuba odkrywa wianek grobowy w W-12/13, Kasia, Ewa i Bartek podczas „hałda ju du” przy W-13/13 oraz Ola wykonująca pod nadzorem Magdy i Judyty dokumentację grobu w W-14/13
Zabytki. Przepiękne, niezwykle rzadkie zabytki, jakie dziś udało nam się pozyskać. I tak wykop W-12/13 wsławił się odkryciem wianka grobowego zachowanego w całości(!). Wianek o misternej konstrukcji ma wyraźnie widoczne srebrne nici i w ogóle piękny jest. Potem przyszła kolej na W-13/13. Powiedzcie drodzy Czytelnicy jakie jest prawdopodobieństwo, że na średniowieczno-nowożytnym cmentarzu, pełnym reliktów wianków grobowych i maleńkich fragmentów ceramiki znajdziecie pionek do gry? Hmm, nam to by nie przyszło do głowy – nam się to po prostu przytrafiło 🙂 Pionek jest zachowany w 3/4, kościany, o kształcie spłaszczonego ostrosłupa, zdobiony i w ogóle piękny jest. Służył najpewniej do gry podobnej do naszego „chińczyka”. No to jak na to odpowiedział wykop W-14/13? Wyczesanie 😉 Znaleźli zachowany niemal w całości grzebień. Ma on klasyczną formę późnośredniowiecznego grzebienia, jest kościany, z zachowaną okładziną, nitami i w ogóle piękny jest. I takie to u nas dziś cudeńka były 🙂
A jutro – instytutowe „gabinetówki”… ech!
Szkoła Ateńska 🙂 mistrzostwo pani Aniu 🙂 🙂 pozdrawiam 🙂
Pani Asiu, to nie moja zasługa jeno tych filozofów co mi tak zapozowali 😉