Rankiem dzisiejszego dnia Tomek i Grzegorz wyruszyli z misją „Operacja kości”. Ich zadaniem było przewieźć tegoroczne kości ludzkie z grobów i warstw do Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, gdzie na najbliższe miesiące staną się materiałem badawczym dla naszego antropologa dr Jarosława Bednarka. W zamian mieli zabrać kości zeszłoroczne przebadane już przez pana doktora. Operacja przebiegła – jak zdaje się niemal wszystko w tym sezonie badań – nadzwyczaj sprawnie. Dzięki, Panowie! 🙂
Po przewiezieniu kości na stanowisko zespół każdego z wykopów starannie poukładał je na dnie wykopów, a każdy z kierowników opatrzył to ossuarium podpisaną przez nas wszystkich „metryczką pamięci”, której tekst brzmi:
W tym miejscu 17 września 2013 roku powtórnie pochowano kości średniowiecznych i nowożytnych mieszczan Nowego Miasta Torunia. Kości te wydobyte zostały w 2012 r. z trzech wykopów wokół prezbiterium kościoła św. Jakuba w trakcie badań archeologiczno-architektonicznych prowadzonych przez archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stanowiły blisko 40 wydzielonych grobów oraz kości luźno zalegające w warstwach dawnego cmentarza. Miejsca, w których złożono kości to wykopy archeologiczne z 2013 roku. Pracami archeologicznymi wokół kościoła kierowała dr hab. Krystyna Sulkowska-Tuszyńska, prof. UMK z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Planowaliśmy powrócić w okolice i do wnętrza kościoła św. Jakuba w kolejnych latach z następnymi badaniami archeologicznymi. Sprawdź czy nam się to udało i czuj się przez nas pozdrowiony!
Archeolodzy z IA UMK, Toruń 17 września A.D. 2013

Archeologia jakubowa – sezon 2013 – dzień dwudziesty trzeci: rozpakowywanie ładunku kości i zawsze jakoś tak wzruszający moment układania w ossuarium „metryczki pamięci”
Następnie, w oczekiwaniu na przybycie księdza, którego modlitwa i poświęcenie ziemi miało dopełnić aktu powtórnego pochówku, zajęliśmy się różnymi innymi, niezbyt uciążliwymi zajęciami na wykopach. I tak, „dwunastka” wykonała przy swoim wykopie maleńki wkop sondażowy, sprawdzający przebieg klasztornego łącznika, na „trzynastce” zmagano się dalej z rysunkiem fundamentu, a „czternastka” miała wycieczkę krajoznawczą, tj. tradycyjną na naszych badaniach – choć w tym roku mocno spóźnioną – lekcję historii i architektury jakubowego zespołu.

Archeologia jakubowa – sezon 2013 – dzień dwudziesty trzeci: ponowny pochówek w wykopach z 2013 roku kości z badań jakubowych w sezonie 2012
O godzinie 13:30 na stanowisku pojawił się sympatyczny, a jednocześnie wyraźnie przejęty i wzruszony swym zadaniem Ksiądz Diakon oraz niezawodna jakubowa Pani Kościelna. Przy wykopie W-13/13 odmówiona została wspólnie modlitwa za zmarłych, a następnie poświecono szczątki i ziemię we wszystkich wykopach. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę księdza proboszcza, Wojciecha Kiedrowicza, za to iż po raz kolejny dopomógł nam w organizacji tego niezwykłego wydarzenia!
A potem była już tylko godzina zasypywania… W strugach deszczu… W błocie… W wietrze… Jutro od rana dalszy ciąg zakopywania wykopów, na szczęście prognozy pogody są już bardziej optymistyczne 🙂
Nostalgiczny i cichy dzień, z dość ponurą pogodą i emocje towarzyszące mi przy układaniu ossuarium zapamiętam na bardzo długo…