Kilka ważnych spraw

W ostatnim czasie nazbierało się kilka ważnych informacji, które pora przekazać naszym Czytelnikom.

Zaczniemy, niestety, od smutnej wiadomości. W ubiegłym tygodniu, w dzień świętej Barbary, odszedł od nas ks. infułat Andrzej Kazimierz Wawrzyniak, były proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Toruniu. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 7 grudnia pod przewodnictwem J. E. Ks. Biskupa Andrzeja Suskiego, Pasterza Diecezji Toruńskiej (na stronie parafii jakubowej znajdziecie Państwo piękną galerię fotografii z tego wydarzenia)

To właśnie księdzu Wawrzyniakowi zawdzięczamy rozpoczęcie naszych prac przy kościele nowomiejskim. Ksiądz infułat nie tylko pozwolił na wykopaliska, ale zawsze nieustannie okazywał nam życzliwość i zainteresowanie. Był dobrym, ciepłym Człowiekiem i dziękujemy mu za wszystko!

Archeologia jakubowa: prezbiterium jakubowe w zimowej szacie w 2011 roku

Archeologia jakubowa: prezbiterium jakubowe w zimowej szacie w 2011 roku

Od smutnych wieści przechodzimy do znacznie lepszych i też – co tu dużo mówić – napawających nas lekką dumą 😉 W ostatnich miesiącach pojawiły się bowiem nowe publikacje dotyczące naszych badań jakubowych:

K. Sulkowska-Tuszyńska Kamienna misa chrzcielna odkryta przy kościele św. Jakuba w Toruniu, Slavia Antiqua, t. LIII, Poznań 2012

K. Sulkowska-Tuszyńska, A. Cicha  Badania archeologiczno-architektoniczne przy kościele św. Jakuba Apostoła w Toruniu (sezon 2008), [w:] XVII Sesja Pomorzoznawcza, Gdańsk 2013

K. Sulkowska-Tuszyńska, A. Cicha Badania archeologiczno-architektoniczne przy kościele św. Jakuba Apostoła w Toruniu (sezon 2010), [w:] XVIII Sesja Pomorzoznawcza, Malbork 2013

Zostały już wpisane w naszej Jakubowej bibliografii, zachęcamy wszystkich do czytania i poznawania na bieżąco wyników naszych prac i opracowań.

Archeologia jakubowa: wieża jakubowa w zimowej szacie w 2011 roku

Archeologia jakubowa: wieża jakubowa w zimowej szacie w 2011 roku

A kto nie lubi czytać, jeno woli słuchać – niechaj czuje się zaproszony do Instytutu Archeologii na tradycyjne już u nas seminarium gwiazdkowe! W tym roku będzie tam można m.in. posłuchać wystąpienia prof. Sulkowskiej-Tuszyńskiej na temat ostatnich dwóch naszych sezonów badawczych – Archaeologia magistra vitae est, czyli o badaniu kościoła św. Jakuba w Toruniu. Serdecznie zapraszamy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s