Jednak dzieje się

Ostatnio na naszym blogu cisza, dłuuuga cisza – można by pomyśleć, że u nas nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie 🙂 Zaczął się nowy rok akademicki, zaczęła się praca, niektórzy członkowie naszej ekipy zaczęli studia doktoranckie, inni… niebawem je kończą. Część z nas uczestniczy w zajęciach prof. Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej – Zarys Historii Kultury Materialnej (średniowiecza i czasów nowożytnych). To bazowy przedmiot dla wszystkich tych, którzy zamierzają zajmować się tym okresem, dziejami miast, domów, klasztorów, gospodarki… Obejmuje bardzo szeroki zakres materiału, ale też i obfituje w szereg ciekawostek. I tak, równo tydzień temu mieliśmy przyjemność w ramach zajęć odbyć 3-godzinną wędrówkę po Toruniu śladem historii, kamienic, dawnego rzemiosła i gmachów użyteczności publicznej. Można nawet było wejść do wnętrza pieca typu hypocaustum w kamienicy, po czym płytę z otworami grzewczymi z takiego pieca zobaczyć… w roli płyty nagrobnej w kościele.

Miłośnicy historii Torunia wiedzą już, że nasz Instytut miał w ostatnim czasie swój udział w odkrywaniu kościoła św. Jerzego – najważniejszego z przedmiejskich kościołów Torunia, obecnie schowanego pod ruchliwą drogą i przystankiem tramwajowym… Warto go wspomnieć zwłaszcza w okolicy 1 listopada, gdyż do parafii św. Jerzego nawiązuje najstarszy z toruńskich cmentarzy (przy ul. Gałczyńskiego). Zwany do dziś powszechnie cmentarzem św. Jerzego był powstałą na początku XIX wieku nekropolią dla tego kościoła i stanowi miejsce pochówku najwybitniejszych mieszkańców Torunia. Polecamy listopadową porą wybrać się tam na pełen zadumy spacer…

Z Torunia zaglądamy jeszcze do innego, ważnego dla naszej ekspedycji miejsca – do Przeczna. Tu oczywiście ks. Wacław Dokurno nie próżnuje – trwają właśnie prace nad odnowieniem ołtarza głównego i położeniem nowego pokrycia dachów.

Archeologia jakubowa w Przecznie: czy wiecie, że patrzycie właśnie na jedną z trzech najstarszych więźb dachowych w regionie?

Archeologia jakubowa w Przecznie: czy wiecie, że patrzycie właśnie na jedną z trzech najstarszych więźb dachowych w regionie?

Tyle na razie. Tymczasem szykujemy się do ważnej konferencji, gdzie pochwalimy się naszymi odkryciami 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s