Ten wpis powinien był zostać zamieszczony już jakiś czas temu – taki był plan. Niestety, redakcja z przyczyn zarówno od niej zależnych, jak i niezależnych nie wyrobiła tego założenia… Ale, majówka jest nie tylko od próżnowania, także i od nadrabiania wszelkich zaległości – zatem, możecie oto Drodzy Czytelnicy zobaczyć oczekiwaną foto-opowieść o naszej niedawnej konferencji. Zapraszamy 🙂
Konferencja w Przecznie zrealizowana została 16 kwietnia 2016 r. Było to drugie sympozjum na temat dziejów, badań i odkryć dotyczących przeczeńskiego kościoła i okolicy. Podczas pierwszej konferencji (wrzesień 2014 r. – tu relacja) uwaga skupiona została przede wszystkim na archeologicznym aspekcie poznawania tego miejsca. Tym razem, tematem przewodnim było wyposażenie świątyni. Jednocześnie, konferencja stanowiła centralny punkt obchodów Dnia Ochrony Zabytków w województwie kujawsko-pomorskim.
Zaprezentowanych zostało kilkanaście referatów, które dotykały przeróżnych aspektów wyposażenia, ale przy okazji także dziejów kościoła. Całość uwieńczył wspaniały koncert organowy i prezentacja świetnie wydanej publikacji z pierwszej konferencji. A tak to wyglądało w obiektywie Joasi Struwe:

Archeologia jakubowa w Przecznie: „obowiązkowe” zdjęcie z Przeczna (w kadrze od lewej: Jan Tomaszewski, Ewa Wielocha, Ania Cicha, Adam Musiałowski, ks. Wacław Dokurno) oraz nieco mniej oczywiste widoki z tego miejsca…

Archeologia jakubowa w Przecznie: rozpoczęcie konferencji – powitanie gości przez gospodarza, ks. dr Wacława Dokurno oraz otwarcie spotkania przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, mgr Sambora Gawińskiego.

Archeologia jakubowa w Przecznie: prof. Ryszard Mączyński zaprezentował bardzo ciekawy referat nt. zabytkowych przeczeńskich paramentów liturgicznych oraz wot; dr Bartłomiej Łyczak omówił snycerskie elementy ołtarzy i prospektu; prof. Jacek Tylicki wnikliwie zanalizował obraz Ukrzyżowania z ołtarza głównego; mgr Aleksander Konieczny w ciekawy i przystępny sposób wprowadził w tajniki dendrochronologii i swoich ustaleń odnośnie stropu, podłóg i drzwi z kościoła.

Archeologia jakubowa w Przecznie: ołtarze z kościoła pięknieją dzięki pracy mgr Dagmary Kończalskiej oraz mgr Piotra Trybuszewskiego. Z przejęciem i pasją opowiadali oni o swojej pracy nad ołtarzem głównym, a pani Dagmara również omówiła swój proces konserwacji malowidła ściennego z prezbiterium (widoczne za nią na zdjęciu).

Archeologia jakubowa w Przecznie: prof. Jan Tajchamn z właściwą tylko sobie erudycją i wnikliwością opowiedział o XVII-wiecznej podłodze i pułapie z przeczeńskiej świątyni; mgr Katarzyna Polak nikomu nie groziła 🙂 tylko w zastępstwie mgr Anny Zaręby z pasją przedstawiła proces restauracji XVII-wiecznych drzwi z kościoła i poczynione przy tej okazji odkrycia; prof. Krystyna Sulkowska-Tuszyńska wraz z mgr Ewą Wielochą „dorzuciły” trochę archeologii, prezentując w ciekawy sposób kwestię trumien i odzieży z grobowca Znanieckich z prezbiterium kościoła.

Archeologia jakubowa w Przecznie: oto seria chyba najładniejszych zdjęć portretowych z tego dnia 🙂 Mgr Marian Dorawa z wielką pasją omówił XVII-wieczny pozytyw organowy, a mgr Marcin Łęcki opowieść tę pięknie zobrazował grą na tym instrumencie. Ks. dr Wacław Dokurno opowiedział jak poradził sobie z niełatwym zadaniem, jakim jest właściwe dla ludzi i zabytków ogrzewanie gotyckiej świątyni…

Archeologia jakubowa w Przecznie: po zakończeniu obrad specjalna ekipa czekała już na wszystkich uczestników z naręczami pachnących jeszcze farbą drukarską książek z materiałami z poprzedniej konferencji…

Archeologia jakubowa w Przecznie: kto miał siły i ochotę mógł się wybrać na krótkie zwiedzanie przestrzeni przeczeńskiej świątyni – z naszą Panią Profesor, opowiadającą o odkrytym przez nas średniowiecznym ołtarzu lub z panią Magdą i panią Małgosią, dzielącymi się swymi pomysłami na zorganizowanie ekspozycji muzealnej w wieży kościoła.

Archeologia jakubowa w Przecznie: w świetlicy przy plebanii na zmęczonych obradami i kwietniowym chłodem czekały kawa, herbata i przepyszne ciasta. Wreszcie był czas na spokojne zakulisowe, kuluarowe rozmowy…

Archeologia jakubowa w Przecznie: oczywiście dla nas największym wydarzeniem był przyjazd „Znanieckiego”, czyli potomka osób odkrytych przez nas w przeczeńskim grobowcu. Pan Jan Tomaszewski jest prapraprawnukiem Franciszki i Michała Znanieckich, pochowanych tu właścicieli Przeczna z końca XVIII i XIX wieku. Odnaleziony przez nas dzięki potędze Internetu przybył do nas aż z Krakowa. Nie mogliśmy sobie odmówić całej serii zdjęć z panem Janem (ostatnie jest jednym z nielicznych, na których jest widoczna nasza pani fotograf, a to dlatego, że za aparatem pana Jana stanęła Pani Profesor 🙂 )

Archeologia jakubowa w Przecznie: Jan Tomaszewski z krwi Znanieckich przed „szafą Znanieckich”, gdzie zgromadzone zostały zakonserwowane elementy ubioru wydobyte z grobowca Znanieckich. Pan Jan przywiózł nam efekty swoich dociekań genealogicznych – rozległe drzewa i materiały. Nasze miny chyba wyrażają wszystko, co mamy na ten temat do powiedzenia… 🙂

Archeologia jakubowa w Przecznie: po każdej konferencji jest spotkanie towarzyskie. Po każdym spotkaniu towarzyskim jest afterparty. Tak wyglądało nasze… 🙂
Podsumowując – jak to w Przecznie – było super! Ciekawie, sympatycznie, o przeszłości z perspektywami na przyszłość!