Ponowny pochówek biskupa Szelążka w kościele św. Jakuba

Adolf Szelążek to jeden z najwybitniejszych polskich duchownych I połowy XX wieku. Był biskupem płockim i łuckim, profesorem seminarium duchownego w Płocku, radcą w przedwojennym Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, jako przedstawiciel Episkopatu Polski negocjował w 1925 roku konkordat pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską. W 1936 roku powołał Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Pracę duszpasterską kontynuował także w czasie II wojny światowej i na początku 1945 roku został aresztowany przez NKWD. Więziony w Kijowie ostatecznie został deportowany w granice Polski. Ostatnie lata życia spędził w podtoruńskim Zamku Bierzgłowskim, gdzie zmarł 9 lutego 1950 roku.

Cztery dni później odbył się jego uroczysty pogrzeb. Pochowano go… w krypcie kościoła św. Jakuba. Biskup Szelążek stał się tym samym ostatnią osobą pochowaną w tym miejscu. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył sam prymas Stefan Wyszyński, a ciekawostką jest, że w wydarzeniu tym jako ministrant brał czynny udział Andrzej Kola – późniejszy profesor Andrzej Kola, wybitny archeolog z Instytutu Archeologii UMK.

Biskup Szelążek jest Sługą Bożym Kościoła Katolickiego – rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

Archeologia jakubowa – ponowny pochówek biskupa Adolfa Szelążka (fotografia z http://www.torun.pl)

W związku z powyższym w ubiegłym tygodniu, 23 stycznia, w trakcie uroczystej mszy wyciągnięte z jakubowej krypty szczątki Biskupa, zostały przeniesione na nowe, bardziej wyróżnione miejsce pochówku – do sarkofagu ustawionego w części południowej kościoła. Prezentujemy dwie fotografie z tego ważnego wydarzenia, zachęcając też Was do osobistego spaceru do jakubowej świątyni i pochylenia się nad nowym sarkofagiem.

Archeologia jakubowa – trumna ze szczątkami biskupa Adolfa Szelążka na tle odnowionego prezbiterium jakubowego (fotografia z http://www.torun.pl)

W kościele św. Jakuba trwają prace remontowe. W prezbiterium wykonana została nowa posadzka. Otwarto kryptę, by wydobyć szczątki biskupa Szelążka. Niestety, przy żadnym z tych wydarzeń ani władze konserwatorskie, ani kościelne nie widziały konieczności obecności archeologów z Ekspedycji Jakubowej…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s