Konferencja w Przecznie

Archeologia Jakubowa w Przecznie - wykład Pani Profesor

Archeologia Jakubowa w Przecznie – wykład Pani Profesor

Sobotnie popołudnie spędziliśmy w Przecznie na trzeciej już z cyklu konferencji poświęconych historii i badaniom tego niezwykłego miejsca. Tym razem spotkanie naukowe stanowiło podsumowanie kilkudziesięciu lat studiów nad Przecznem, w które zaangażowane były rzesze specjalistów i pasjonatów. Od konserwatorów struktur wszelakich, przez archeologów, dendrochronologów po organmistrzów; od studiów nad drzwiami wejściowymi do kościoła, po opracowanie monet znalezionych pod posadzką w prezbiterium. Bogactwo niewielkiego przeczneńskiego zespołu – kościoła, jego architektury i wyposażenia, ludzi z nim związanych, po nieodległy średniowieczny gródek – sprawiło że swoją działalność naukową związało z tym miejscem wielu, wielu badaczy. Nic dziwnego, że 21 września wnętrze małego kościółka Podwyższenia Krzyża Świętego wypełnione było po brzegi…

Archeologia Jakubowa w Przecznie - tłumy w przeczneńskim kościółku

Archeologia Jakubowa w Przecznie – tłumy w przeczneńskim kościółku

Archeologia Jakubowa w Przecznie - ks. Dokruno podczas swojego wystąpienia

Archeologia Jakubowa w Przecznie – ks. Dokruno podczas swojego wystąpienia

Zgromadzeni wysłuchali podsumowania wszelakich studiów i badań nad dziejami tego miejsca, jakie przygotowała prof. Krystyna Sulkowska-Tuszyńska. Następnie mogliśmy wysłuchać przepięknego koncertu organowego (przypominamy, że w kościele w Przecznie zachowane są oryginalne XVII-wieczne organy!). Kilka słów dla zgromadzonych miał proboszcz i charyzmatyczny opiekun tego miejsca, czyli ks. Wacław Dokurno. Spotkanie w kościele zakończyła promocja nowego wydawnictwa – książki „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie. Wystrój i wyposażenie”. Jest to zbiór materiałów prezentowanych tu na poprzedniej konferencji w 2016 roku.

Archeologia Jakubowa w Przecznie - nowa publikacja

Archeologia Jakubowa w Przecznie – nowa publikacja

W części nieco mniej oficjalnej zgromadzeni w Świetlicy Wiejskiej w Przecznie wysłuchali wystąpień polityków, odśpiewali „Sto lat” dr Bożenie Soldenhoff, legendzie konserwatorstwa, a także raczyli się ciepłymi napojami i pysznym poczęstunkiem przygotowanym przez KGW Przeczno. Na koniec był akcent bardzo osobisty i wzruszający. Nie chwaliliśmy się Wam tu jeszcze, ale do grona świętujących zaślubiny z naszej ekspedycji dołączyła też Kasia. Kasia pod koniec sierpnia została żoną sympatycznego Radka – to wprawdzie nie archeolog, tylko artysta, ale ich miłość zaczęła się nie gdzie indziej, tylko właśnie w Przecznie, podczas naszych badań w 2013 roku 🙂 Nie zapomniał o tym ks. Dokurno i przygotował dla Nowożeńców miłą niespodziankę. Dopełniła ona wspaniałej atmosfery tego sobotniego przeczneńskiego popołudnia!

Archeologia Jakubowa w Przecznie - młoda żona Kasia z podarkiem od ks. Dokurno

Archeologia Jakubowa w Przecznie – młoda żona Kasia z podarkiem od ks. Dokurno

Tymczasem… już na czerwiec przyszłego roku zapowiedziano kolejne sympozjum naukowe w Przecznie! Zatem, do zobaczenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s