Rozbity bank i… jeszcze kilka innych odkryć ;)

Kochani, działamy! Za nami dwa pracowite dni, dziś wstaje kolejny. Pracujemy dzielnie w jakubowych wnętrzach, walcząc z chłodem oraz stającymi nam na drodze kablami i instalacjami.

Archeologia Jakubowa - badania 2020: jedno z naszych najładniejszych odkryć :)

Archeologia Jakubowa – badania 2020: jedno z naszych najładniejszych odkryć 🙂

Warstwy przez które przebijamy się w nawie północnej są bardzo sypkie i przemieszane, co świadczy o licznych wcześniejszych ingerencjach w tym miejscu. Niestety. Nieco ciekawiej wydaje się w strefie podwieżowej, gdzie natrafiliśmy na istny bank – całą garść nowożytnych monet, różnych władców i z różnych okresów. Trochę przypomniała nam się historia z naszych badań w prezbiterium w Przecznie, gdzie odkryliśmy podobny skarb. Oprócz monet mamy też kilka metalowych elementów odzieży – aplikacje, fragmenty wianków grobowych, a także trochę ułamków ceramicznych.

Jak na razie średnio jesteśmy zadowoleni z odkryć dotyczących architektury, ale mamy nadzieję że w miarę postępu prac coś fajnego jeszcze odkryjemy 🙂 No, a tymczasem zrobiło nam się „klasycznie jakubowo” – kto śledzi nasze prace ten już się domyśla co przede wszystkim odkrywamy – pochówki…. Bardzo wysoko, zaledwie kilkadziesiąt centymetrów poniżej obecnego poziomu użytkowego… Cóż, działamy dalej!

Archeologia Jakubowa - badania 2020: Monika w trakcie odsłaniania pochówku w wykopie w nawie północnej

Archeologia Jakubowa – badania 2020: Monika w trakcie odsłaniania pochówku w wykopie w nawie północnej

Archeologia Jakubowa - badania 2020: Remigiusz przygotowuje pochówek odkryty w wykopie podwieżowym do dokumentacji fotograficznej

Archeologia Jakubowa – badania 2020: Remigiusz przygotowuje pochówek odkryty w wykopie podwieżowym do dokumentacji fotograficznej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s