W Muzeum Diecezjalnym o jakubowej misie

Zima upłynęła nam pod znakiem wystawy powykopaliskowej, z którą mieliśmy wielką przyjemność gościć w toruńskim Muzeum Diecezjalnym. W połowie lutego przy okazji tej ekspozycji odbyła się prelekcja prof. Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej poświęcona jednemu z naszych najważniejszych odkryć – fragmentowi średniowiecznej misy chrzcielnej.

Cieszyła nas szczególnie tak liczna obecność na spotkaniu przedstawicieli środowiska toruńskich przewodników. Tym sposobem wiedza o arcyciekawych odkryciach jakubowych będzie szła dalej! 🙂

Wykładowi towarzyszyła promocja naszego nowego wydawnictwa – mini przewodnika zatytułowanego „Ten wytworny Święty Jakub”, wydanego dzięki współpracy z Kujawsko-Pomorskim Urzędem Marszałkowskim.

Odszedł Jakubowy Dziekan

Wybaczcie nam, że nie pisaliśmy tu o wielkich obchodach rocznicy urodzin Kopernika, ani o Święcie Uczelni. Te wspaniałe tegoroczne wydarzenia upłynęły nam w cieniu wielkiego smutku. Oto bowiem w tych dniach odszedł od nas na zawsze prof. Jacek Gzella – historyk, dziekan Wydziału Nauk Historycznych UMK w latach 2008-2016, wielki Przyjaciel naszej Jakubowej Ekspedycji.

Profesor Gzella jak nikt inny wspierał nasze prace badawcze i kibicował nam. To za jego dziekańskich rządów zrealizowaliśmy najważniejsze jakubowe sezony badawcze.

Zawsze miał czas dla tych, którzy do niego przychodzili. Jemu zbrakło czasu na wymarzone podróże…

Uroczystości pogrzebowe Jakubowego Dziekana odbędą się w czwartek 23 lutego.

Spotkanie w Muzeum Diecezjalnym

W ubiegły czwartek, 24 listopada, gościliśmy w pięknych i przyjaznych nam wnętrzach toruńskiego Muzeum Diecezjalnego, prof. Krystyna Sulkowska-Tuszyńska opowiedziała o naszych jakubowych odkryciach w zakresie kultury funeralnej dawnych mieszczan z Nowego Miasta Torunia. Bardzo dziękujemy przybyłym na wykład za duże zainteresowanie i liczne zapytania.

To był wspaniały wieczór!

Zapraszamy do Muzeum Diecezjalnego w Toruniu!

Święty Jakub zagości w jednym z najciekawszych Muzeów Torunia! Zapraszamy na wydarzenia związane z opowieścią o naszych pracach archeologiczno-architektonicznych, które odbywać się będą w toruńskim Muzeum Diecezjalnym przy ul. Żeglarskiej:

  • Odkopane skarby kościoła św. Jakuba w Toruniu – badania archeologiczno-architektoniczne – wystawa posterów zrealizowana w ramach projektu „Kościół św. Jakuba w Toruniu po interdyscyplinarnych badaniach. Historia w ziemi zapisana”

27 października 2022 – 26 lutego 2023

https://www.facebook.com/events/887916502591093/?ref=newsfeed

  • Śmierć i pogrzeb na cmentarzu przy kościele św. Jakuba w Toruniu (XIII-XIX w.). Odkopana historia – wykład prof. Krystyny Sulkowksiej-Tuszyńskiej

24 listopada 2022, czwartek, godz. 17:30

https://www.facebook.com/events/2151492998372017/?ref=newsfeed

Dzień Świętego Jakuba AD 2022

Wszystkiego najlepszego w Dzień Patrona Kościoła św. Jakuba!

Główne uroczystości, bardzo huczne i piękne, miały miejsce w Toruniu w ostatni weekend. Między innymi uświetnił je koncert galicyjskiej muzyki dawnej, związanej także z pielgrzymowaniem po Szlaku Świętego Jakuba, w wykonaniu zespołu Ars Nova.

Pamiętajcie też, że do 15 sierpnia można w naszym ulubionym toruńskim kościele podziwiać wystawą podsumowującą nasze badania archeologiczno-architektoniczne z lat 2008-2020. Serdecznie polecamy i zapraszamy!