ARCHEOLOGIA JAKUBOWA

Witamy na blogu poświęconym badaniom wykopaliskowym prowadzonym przy kościele św. Jakuba Apostoła w Toruniu (i nie tylko)!

Gotycki kościół św. Jakuba jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych kościołów Torunia. Od momentu powstania, tj. od początku XIV wieku pełni funkcję fary dla Nowego Miasta Torunia. W okresie 1557-1667 była to parafia ewangelicka. Ponadto, przez kilka stuleci świątynia stanowiła także kościół klasztorny dla konwentu cysterek-benedyktynek, później benedyktynek.

W 2008 roku archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczęli pod kierunkiem dr hab. Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej, prof. UMK badania archeologiczno-architektoniczne na terenie dawnego przykościelnego cmentarza. Doprowadziły one do odkrycia szeregu informacji dotyczących samego kościoła, klasztoru, parafii Nowego Miasta Torunia oraz szeroko pojętej kultury materialnej mieszczan nowomiejskich z okresu średniowiecza i nowożytności.

Nasz blog jest miejscem, w który możecie Państwo dowiedzieć się nieco więcej o naszych pracach i ich wynikach, jak i o całym zespole św. Jakuba. Dzielimy się tu również informacjami dotyczącymi innych badań prowadzonych przez ekipę „archeologów jakubowych”, np. prac w podtoruńskim Przecznie.

Kościół św. Jakuba Apostoła w Toruniu – widok z wieży Ratusza Staromiejskiego 

Szanowni Państwo, Czytelnicy i Pasjonaci!

Blog nasz ma charakter popularyzatorski. Nie zamierzamy udostępniać tu pełnych wyników badań, ale piszemy rzetelnie i karty tego bloga istotnie mogą stanowić podstawowe źródło informacji o prowadzonych przez nas pracach archeologicznych i miejscach, które badamy.  Nie zastąpią jednak fachowej literatury i do takiej odsyłamy wszystkich z Was bezpośrednio zainteresowanych tematem. Stale uzupełniany wykaz publikacji i opracowań z naszych badań znajdziecie Państwo w dziale Jakubowa bibliografia.

Wszystkie fotografie i teksty znajdujące się na blogu – jeśli nie zostały podpisane inaczej – wykonane zostały przez członków naszych ekspedycji oraz redakcję bloga. Jeśli jesteście zainteresowani ich wtórnym użyciem – prosimy o zgłoszenie się do nas!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s