Wieści, archeologia Gniewkowa

W niedzielę 19 lutego nasza toruńska uczelnia obchodziła swoje Święto. W tym roku, nie ma co ukrywać, mało odczuli to studenci – nie było dnia wolnego 😉 Warto przypomnieć, że Święto to obchodzone jest w dniu urodzin Patrona, czyli Mikołaja Kopernika. W tym roku była to już 544 rocznica.

Archeologia Jakubowa: na kopernikańską rocznicę pomiarów dokonuje rodowity torunianin, Mateusz Ruciński :)

Archeologia Jakubowa: na kopernikańską rocznicę pomiarów dokonuje rodowity torunianin, Mateusz Ruciński 🙂

Tymczasem u nas, tj. w zespole Archeologii Jakubowej, w końcową fazę wchodzą pracę nad publikacją dotyczącą badań w Gniewkowie. Ekipa pod kierunkiem ówczesnych pań doktor Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej i Małgorzaty Grupy prowadziła tu prace wykopaliskowe latem 2005 roku. Kto był, ten na pewno zapamiętał tę jedną z największych w dziejach Instytutu Archeologii UMK ekspedycji badawczych (6o osób!) i szeroki zakres prowadzonych prac. Wśród najwspanialszych odkryć trzeba wymienić relikty drewnianej zabudowy i drogi moszczonej drewnem, liczne przykłady zabytków metalowych (podkowy!) i ceramicznych, w tym świadczących o funkcjonowaniu tu karczem. Już niebawem wszystko to znajdzie się w publikacji przygotowywanej przez prof. Tuszyńską. Warto zwrócić na tę pozycję uwagę, bowiem Gniewkowo może i jest obecnie niewielkim spokojnym miasteczkiem niedaleko Torunia, ale kiedyś była to stolica! Stolica Księstwa Gniewkowskiego.

W ramach prac nad publikacją przez kilka ostatnich tygodni trwała u nas „archeologia magazynowa”, kiedy to pani profesor przy pomocy Natalii i Jakuba przeglądała kolejne zakamarki i kartony z myślą „co by tu jeszcze ciekawego z Gniewkowa pokazać?…”. Przeglądała też i archiwa swojego komputera, i dlatego możemy Was dziś uraczyć fotografią z badań gniewkowskich sprzed 12 lat. Na drugim planie pomiarów dokonują trzy Filary tamtej ekspedycji – Monika Słomczewska, Asia Słońska i Aga Wojciechowska. Na pierwszym, późniejsza pani redaktor z Archeologii Jakubowej, zadumana nad błotem w swoim wykopie… Ale za to jaki piękny kociołek potem tam „wyszedł”… 🙂

Archeologia Jakubowa: wykopaliska Gniewkowo 2005

Archeologia Jakubowa: wykopaliska Gniewkowo 2005

Na koniec – kto jeszcze nie odwiedził, ten niech gna do Muzeum Etnograficznego na wspaniałą wystawę Biały? Czarny? Czerwony? O symbolice kolorów. Kolejna znakomita wystawa w tym muzeum! Ale spieszcie się – będzie ona jeszcze tylko do kwietnia!

Dodaj komentarz