Na blogu na kilka tygodni znowu zaległa cisza, więc spieszymy teraz z informacjami, co działo się w międzyczasie (i co nas czeka).
Byliśmy w Gdańsku na XX Sesji Pomorzoznawczej, ale o tym już nasi Czytelnicy wiedzą. Z Gdańska wróciliśmy z tomem poprzedniej Sesji, gdzie są nasze dwa artykuły – o badaniach w Przecznie i o badaniach przy toruńskim św. Jakubie. Niebawem dokładne dane bibliograficzne zamieścimy w naszym dziale bibliograficznym.
Kto jest ciekaw usłyszeć podsumowanie tego, co na podstawie kilku sezonów naszych badań można powiedzieć o klasztorze przy kościele św. Jakuba powinien przyjść jutro do Instytutu Archeologii UMK na doroczne Seminarium Gwiazdkowe. Rzecz jasna, nie tylko o „naszym” klasztorze będzie mowa. Prezentowana będzie działalność wszystkich zakładów IA UMK. Warto zajrzeć! http://www.archeologia.umk.pl/o-instytucie/konferencje/archeologiczne-seminarium-gwiazdkowe-instytutu-archeologii-umk-spotkanie-vii-2015

Archeologia jakubowa: biforyjne okienko z dawnego klasztoru jakubowego
Tymczasem w Przecznie zakończyła się konserwacja ołtarza głównego. Ujawniła ona m.in. szereg piękności i ciekawostek w obrazie głównym – tureckiego żołnierza, flisaka, księżyc z twarzą… Polecamy wybrać się do Przeczna i zobaczyć samemu wspaniały efekt końcowy, piękne nowe antepedium i płytę mensy.

Archeologia jakubowa w Przecznie: prawie ukończona konserwacja ołtarza głównego
Do tego, warto pochylić się nad reliktami średniowiecznego ołtarza, które my – jak wiecie – odkryliśmy, a które trwale wyeksponowano w przeszklonej podłodze prezbiterium. Pamiętacie, że znaleźliśmy tam krzyżacką monetę? Od kilku miesięcy mieszka tam prawdziwy krzyżak. Pająk-krzyżak 🙂 I tak historia znowu, choć tu nieco przewrotnie, zatacza koło…
Konserwacja ołtarza głównego wiązała się również z przeprowadzeniem prac odkrywkowych w samej mensie. To zadanie zlecono nam i… można zobaczyć poniżej jak to wyglądało… Ruszają już też przygotowania do kolejnej konferencji naukowej w Przecznie – 15 kwietnia 2016 r. Zanotujcie sobie!

Archeologia jakubowa w Przecznie: zdjęcie z cyklu „zostawić archeologa samego w kościele…”
A w cieniu tego wszystkiego czeka ciasto na piernik i marynują się śledzie… 🙂
„15 kwietnia 2016 r. Zanotujcie sobie!”
aż sobie holideja w kołchozie zabukuję 😀
pozdrawiamy
A&B
Pozdrawiamy Agatkę i Błażeja, i do zobaczenia w Przecznie!